header
Історія Києва
ГОЛОВНЕ МЕНЮ - Історія Києва

Історія Києва

Археологічні розкопки показують, що поселення на території Київської області існували вже 15 000-20 000 років тому.

Залізний вік на території сучасного Києва та Київської області представлений черняхівської археологічної культурою, яку також називають «київської культурою» і яка існувала на рубежі II-III ст. - Рубежі IV-V вв. у лісостепу та степу від Нижнього Подунав'я на заході до лівобережжя Дніпра і Чернігівщини на сході.

Існує легенда, що Київ заснований трьома братами Києм, Щеком і Хоривом та сестрою Либіддю як центр племені полян. Названий на честь старшого брата.
Згідно літописним переказом, у кінці IX століття в Києві княжили дружинники варяга Рюрика, варяги Аскольд і Дір; у 882 році Київ був завойований родичем Рюрика, новгородським князем Олегом, який переніс туди свою резиденцію. З цього моменту, Київ став столицею нової держави - т. зв. Київської Русі.

У Київській Русі володіння Київським великокнязівським столом належало старшому в роді і забезпечувало верховну владу над удільними князями. Київ залишався реальним політичним центром Руської землі, принаймні до смерті Володимира Мономаха та його сина Мстислава Великого. У період роздробленості Київ формально продовжував вважатися старшим столом Русі і служив постійним об'єктом боротьби між сильними російськими князями. Серйозний удар місту завдали розгром військом володимирського князя Андрія Боголюбського у 1169 році і смоленського князя Рюрика Ростиславовича в 1203 році. У 1240 році Київ був зруйнований монголо-татарами.
Починаючи з листопада 1917 року, Київ багаторазово переходив з рук в руки, влада постійно змінювалася. З 12 червня 1920 увійшов до складу УРСР. У 1934 році за рішенням Раднаркому Україна столиця Української РСР перенесена з Харкова до Києва.

1941 року, під час Другої світової війни, Київ був захоплений німецькими військами. 6 листопада 1943 року радянська влада повернула собі місто. В ході боїв Київ сильно постраждав. Відновлювальні роботи тривали до початку 1950-х років. Відкрилися нові театри, музеї, парки.

З грудня 1991 року Київ - столиця незалежної України.

 
Сподобалась стаття. Поділись нею з друзями!
.